Uczestnicy wydarzenia zajmują miejsca w sali audytoryjnej podczas wykładu lub prezentacji. Na widowni widoczne są osoby biorące udział w spotkaniu, a przestrzeń została zorganizowana w układzie sprzyjającym obserwacji wystąpień. Zdjęcie przedstawia moment konferencji, szkolenia lub wydarzenia edukacyjnego.

X Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Nauki o Zdrowiu w Teorii i Praktyce”

W dniu 11 czerwca 2026 roku w Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się jubileuszowa X Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Nauki o Zdrowiu w Teorii i Praktyce”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe „MEDYK” i zgromadziło studentów, doktorantów oraz młodych naukowców reprezentujących liczne ośrodki akademickie z całej Polski. Konferencja stanowiła przestrzeń do prezentacji wyników badań naukowych, wymiany doświadczeń oraz dyskusji nad aktualnymi wyzwaniami i kierunkami rozwoju nauk o zdrowiu.

Program wydarzenia obejmował sesje naukowe z zakresu medycyny, dietetyki, fizjoterapii, psychologii, kosmetologii oraz innych obszarów związanych z ochroną zdrowia. Uczestnicy przedstawili liczne prace badawcze, studia przypadków oraz analizy dotyczące współczesnych problemów zdrowotnych, profilaktyki i terapii.

Istotnym elementem konferencji były również warsztaty praktyczne, które umożliwiły uczestnikom zdobycie nowych umiejętności oraz poszerzenie wiedzy o aspekty praktyczne wykonywania zawodów medycznych.

W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty pt. „Żywienie dojelitowe i pozajelitowe w praktyce klinicznej dietetyka”, prowadzone przez dr n. o zdr. Agatę Bujak-Krzemińską. Uczestnicy mieli również możliwość udziału w warsztatach „Opieka nad pacjentem ze stomią, PEG oraz sondą dożołądkową”, prowadzonych przez dr n. o zdr. Renatę Florek wraz z zespołem.  Program części warsztatowej obejmował także zajęcia „Empatia w zawodach medycznych – wartość czy problem?”, przygotowane przez członkinie Studenckiego Koła Naukowego „DO DZIEŁA!” oraz warsztaty „SCARWORK – terapia blizny”, prowadzone przez mgr Martynę Błaszczyk.

Po zakończeniu obrad komisje konkursowe wyłoniły laureatów poszczególnych sesji tematycznych.

Sesja lekarska

  • I miejsce zdobyła Natalia Dardzińska za pracę pt. „Zawał krwotoczny żylny i wodogłowie pokrwotoczne u skrajnego wcześniaka – przebieg kliniczny i postępowanie”.
  • Wyróżnienie otrzymała Aurelia Saramak za pracę pt. „Ból nie zawsze wskazuje przyczynę – interdyscyplinarna diagnostyka i leczenie pacjenta z przeciążeniem narządu żucia”.

Sesja dietetyczna

  • I miejsce przyznano Katarzynie Snoch za pracę pt. „Zalecenia a rzeczywistość – spożycie cukru i słodyczy u osób z cukrzycą”.
  • Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Ożarowska za pracę pt. „Spożycie cukru i słodyczy wśród pracowników urzędów – skala zjawiska i konsekwencje zdrowotne”.

Sesja fizjoterapeutyczna

  • I miejsce zdobył zespół w składzie: Piotr Kozieł, Adrian Sitek, Adrian Nowak, Wiktor Kwapień oraz Tomasz Machulski za pracę pt. „Kompleksowa rehabilitacja pacjenta z zespołem Guillaina-Barrégo – studium przypadku”.
  • Wyróżnienie przyznano zespołowi: Aleksandra Stolarz, Karolina Żmijewska, Anna Pięta, Łukasz Stachera oraz Kinga Zając za pracę pt. „Postępowanie fizjoterapeutyczne u pacjenta z miastenią”.

Sesja „Inne”

  • I miejsce otrzymał Mateusz Jawor za pracę pt. „Neuroprotekcja po udarze niedokrwiennym mózgu: ograniczenia farmakoterapii a potencjał ukierunkowanej aktywności ruchowej”.

Wyróżnienia przyznano:

  • Eliaszowi Kozłowskiemu za pracę pt. „Problem nadwagi i otyłości u kierowców zawodowych”,
  • Kamili Oleś i Anecie Manda-Handzlik za pracę pt. „Optymalizacja protokołu badania markerów aktywacji i degranulacji neutrofilów metodą cytometrii przepływowej”.

Sesja psychologiczna

  • I miejsce zdobyła Paulina Odias za pracę pt. „Niewidoczni w spektrum. Funkcjonowanie psychospołeczne seniorów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu”.
  • Wyróżnienie otrzymał zespół w składzie: Julia Oszyko, Mateusz Kula, Maria Sołtysiak, Katarzyna Rajca, Maria Szymanowska oraz Maja Kutek za pracę pt. „Sześć razy ślepsi: Jak nałóg zniekształca postrzeganie ryzyka u nastolatków?”.

Sesja kosmetologiczna

  • I miejsce przyznano Julii Pięcie za pracę pt. „Wpływ promieniowania ultrafioletowego na starzenie się skóry”.
  • Wyróżnienie otrzymała Agata Banyś za pracę pt. „Oddziaływanie stresu psychicznego i stylu życia na nasilenie zmian trądzikowych u kobiet”.

Jubileuszowa, dziesiąta edycja konferencji po raz kolejny potwierdziła wysoki poziom merytoryczny prezentowanych prac oraz duże zaangażowanie młodych naukowców w rozwój nauk o zdrowiu. Wydarzenie stworzyło możliwość prezentacji osiągnięć naukowych, nawiązania nowych kontaktów akademickich oraz wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych dyscyplin związanych z ochroną zdrowia.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom, opiekunom naukowym, prelegentom i gościom za udział w konferencji. Laureatom składamy gratulacje i życzymy dalszych sukcesów naukowych oraz zawodowych.